portal osiedli, dzielnic i miast

Gdańsk Zakoniczyn - Forum

Pogaduchy z sąsiadami - bez wychodzenia z domu!
Primary Navigation


 Komunikacja z Radą Osiedla Ujeścisko-Łostowice / tematy dzielnicowe   

FAQFAQ    SzukajSzukaj    ProfilProfil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości    RejestrujRejestruj    ZalogujZaloguj   
www.MojeOsiedle.pl » Porębskiego 50, 52 - Dulin'a 10,12 » Forum » Rozliczenie ogrzewania
Napisz nowy temat Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat     

Rozliczenie ogrzewania

Idź do strony 1, 2, 3    Następna     Odpowiedz do tematu    
Autor Wiadomość
megadanzig 
   

Zaglądajacy


Dołączył: Wto Mar 08, 2011 10:26
Posty: 15
Skąd: Gdańsk-Zakoniczyn

PostWysłany: Pią Lut 27, 2015 1:02    Temat postu: Rozliczenie ogrzewania

witam,
pytanie-czy wszyscy macie takie niedopłaty za ogrzewanie czy tylko ja - 700zł niedpłaty!! jak oceniacie sporzadzone rozliczenia bo ja nic z nich nie rozumiem.

Mam wrazenie ze nowy zarzadca zupełnie zapomniał o mieszkancach nie wspomne o prezesie.
Kiedy beda szklane porzadne gabloty na klatkach?
Zero informacji o konserwatorze, kontaktu do zarzadcy!!
Zarówki poprzepalane, domofony zepsute...o co tu chodzi
bobrowa 
   

Nowy na forum


Dołączył: Pon Mar 02, 2015 13:31
Posty: 4
Skąd: zakonczyn

PostWysłany: Pon Mar 02, 2015 14:06    Temat postu: Re: Rozliczenie ogrzewania

Witam,

ja również otrzymałam bardzo wysoką niedopłatę za ogrzewanie ok 600 zł. Najśmieszniejsze jest to że w tym roku zużyłam mniej niż w poprzednim a koszty są większe o kilkaset złotych! Dzwoniłam dzisiaj do naszego administratora i otrzymałam informację że ta różnica wynika stąd że obecnie koszty ogrzewania są liczone proporcjonalnie do jednostek zużycia, przy czym nie ma tutaj rozgraniczenia na opłaty stałe i zmienne. Takie rozliczenie moim zdaniem jest niedopuszczalne, ponieważ lokatorzy którzy mają pozakręcane grzejniki w ogóle nie płacą za ogrzewanie, ponieważ mają zużytych 0 jednostek.

Generalnie dostawca energii wystawia faktury z uwzględnieniem opłaty stałej i zmiennej. Przy obecnym rozliczaniu, osoby z zakręconymi grzejnikami nic nie płacą natomiast osoby które coś grzeją płacą dodatkowo opłaty stałe za tych lokatorów którzy nie grzeją. Absurd. Przecież nawet jakbyśmy wszyscy pozakręcali grzejniki to i tak dostawca energii obciążył by nas budynek opłatą stałą!

Pani do której dzwoniłam powiedziała że bez problemu możemy to zmienić, trzeba by było zebrać podpisy i podpisać uchwałę, wtedy bez problemu zmienią sposób rozliczania na bardziej sprawiedliwy.
Rychu 
   

VIP


Dołączył: Pią Gru 08, 2006 19:40
Posty: 3041
Skąd: Gdańsk i okolice :)

PostWysłany: Pon Mar 02, 2015 15:11    Temat postu: Re: Rozliczenie ogrzewania

bobrowa napisał:
(...) że obecnie koszty ogrzewania są liczone proporcjonalnie do jednostek zużycia,(...) Takie rozliczenie moim zdaniem jest niedopuszczalne, ponieważ lokatorzy którzy mają pozakręcane grzejniki w ogóle nie płacą za ogrzewanie, ponieważ mają zużytych 0 jednostek.

Generalnie dostawca energii wystawia faktury z uwzględnieniem opłaty stałej i zmiennej. Przy obecnym rozliczaniu, osoby z zakręconymi grzejnikami nic nie płacą natomiast osoby które coś grzeją płacą dodatkowo opłaty stałe za tych lokatorów którzy nie grzeją. Absurd. Przecież nawet jakbyśmy wszyscy pozakręcali grzejniki to i tak dostawca energii obciążył by nas budynek opłatą stałą!(...)


Macie własne kotłownie czy korzystacie z GPEC ?

Koszty ogrzewania części wspólnej (piwnice, klatki schodowe, pozostawione ciepło w stropach i ścianach przez instalacje grzewczą) ponoszą wszyscy niezależnie czy mają włączone grzejniki w mieszkaniu czy, nie. Koszty te to ok. 30% całego zużycia ciepła w budynku. Przeważnie rozdziela się koszt ciepła wspólnego wg powierzchni posiadanego mieszkania - a jak jest u Was ?

Sposób rozliczania kosztów ciepła powinien być jawny - przeczytaj wątek poniżej. - a jak jest u Was ?

Rychu napisał:

Jak powinny być rozliczane koszty ciepła we wspólnocie mieszkaniowej - wg URE - Urząd Regulacji Energetyki-kliknij

URE-Prawo energetyczne: napisał:
Zgodnie z zapisem zawartym w art. 45a ust. 4 ww. ustawy (Prawo energetyczne), koszty zakupu dostarczanego ciepła są rozliczane w opłatach pobieranych od lokatorów i użytkowników lokali, przy czym wysokość opłat pobieranych od lokatorów powinna być ustalana w taki sposób, aby zapewniała wyłącznie pokrycie ponoszonych przez odbiorcę kosztów zakupu ciepła.

Według przepisu art. 45a ust. 8 pkt 1 ww. ustawy koszty zakupu ciepła, w części dotyczącej ogrzewania lokali mieszkalnych i użytkowych, rozlicza się stosując metody wykorzystujące: wskazania ciepłomierzy, wskazania urządzeń wskaźnikowych niebędących przyrządami pomiarowymi w rozumieniu przepisów metrologicznych, wprowadzonych do obrotu na zasadach i w trybie określonych w przepisach o systemie oceny zgodności, lub powierzchnię lub kubaturę tych lokali.

Zgodnie z treścią przepisu art. 45a ust. 9 ustawy - Prawo energetyczne, właściciel lub zarządca budynku wielolokalowego dokonuje wyboru metody rozliczania całkowitych kosztów zakupu ciepła na poszczególne lokale mieszkalne i użytkowe w tym budynku, tak aby wybrana metoda, uwzględniając współczynniki wyrównawcze zużycia ciepła na ogrzewanie, wynikające z położenia lokalu w bryle budynku przy jednoczesnym zachowaniu prawidłowych warunków eksploatacji budynku określonych w odrębnych przepisach, stymulowała energooszczędne zachowania oraz zapewniała ustalenie opłat zapewniających wyłączne pokrycie ponoszonych przez odbiorcę kosztów zakupu ciepła, w sposób odpowiadający zużyciu ciepła na ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody użytkowej.

Właściciel lub zarządca budynku wielolokalowego wprowadza wybraną metodę, o której mowa w ust. 9 w formie wewnętrznego regulaminu rozliczeń ciepła przeznaczonego na ogrzewanie budynku i przygotowanie ciepłej wody użytkowej dostarczanej centralnie poprzez instalację w budynku, zwanego dalej „regulaminem rozliczeń”, regulamin rozliczeń podaje się do wiadomości osobom (nie będącym odbiorcami w rozumieniu ustawy - Prawo energetyczne, zajmującym lokale mieszkalne i użytkowe w budynku wielolokalowym) w terminie 14 dni od dnia jego wprowadzenia do stosowania (art.45a ust.10 ww. ustawy).

We wspólnotach mieszkaniowych „regulaminy rozliczeń” ustalane są zgodnie z procedurami przyjętymi we wspólnocie dla zarządu nieruchomością wspólną, o której mowa w rozdziale 4 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. z 2000 r., Nr 80 poz. 903, ze zm.).

...Jeżeli podział kosztów ciepła stosowany przez wspólnotę jest zgodny z podanymi w art. 45a ustawy - Prawo energetyczne zasadami, a regulamin rozliczeń ciepła został przyjęty zgodnie z przyjętymi we wspólnocie procedurami, to taki podział jest prawnie obowiązujący.

Gdyby było inaczej, to znaczy gdyby regulamin nie uwzględniał obowiązujących przepisów prawa lub został ustalony z uchybieniem obowiązującej procedury, to można dochodzić swoich racji w trybie przewidywanym w przepisach ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali oraz przyjętymi we wspólnocie mieszkaniowej zasadami.

_________________
Z pozdrowieniami
Tylko oczyma drugiego człowieka
Uczciwie spojrzysz na sprawę
megadanzig 
   

Zaglądajacy


Dołączył: Wto Mar 08, 2011 10:26
Posty: 15
Skąd: Gdańsk-Zakoniczyn

PostWysłany: Pon Mar 02, 2015 15:36    Temat postu: Re: Rozliczenie ogrzewania

U nas jest tajny chyba bo nie ma tam nic o tym za co i ile płace.
Ja otrzymałam błędne rozliczenie ogrzewania, które tym razem wskazuje na niedopłatę w wysokości 576,45zł a 3 dni wczesniej wrzucono mi kartke 23.02.2015 z niedopłatą 707,43zł. to jakas kpina , złozyłam reklemacje na oba rozliczenia. Pani nie potrafiła mi odpowiedzieć skad wzieły sie te sumy bo uznała ze regulamin ogrzewania ktory mówi ze oblicza sie koszt wg wskazan liczników nie mówił nic o stawkach. Stawki takie mamy i kazdy dostał je jakozałacznik uchwała 3/2014. Poprosiłam o poprawne rozliczenie ogrzewania w formie zawierającej daty odczytów i przeliczenie zuzycia przez obowiązującą stawki. Tylko taka forma rozliczenia jest czytelna i wskazuje zgodna z prawem kwotę do zapłaty za ogrzewanie danego własciciela.
na moich przykładzie :
-stawki to -c.o opłata stała 0,85zł/m2, c.o opłata indywidualna 0,15zł/m3
3223 x 0,15zł -483,45 oraz rozliczenie ogrzewania czesci wspolnych 0,85zł x31,98m2 powierzchni x 12 miesiecy - 326,19
Biorac pod uwagę wskazane zuzycie - 3223 daje razem sume 809,64zł.
Oczywiscie po odliczeniu 486,68 zaliczki na c.0 2014 daje niedopłate w wysokosci 322,96zł. Ok rozumiem nagle grzeje wiecej choc grzeje tak samo jak w roku poprzednim.
Zuzycie ciepła jest 4 razy wyzszy niz roku poprzednim!!!!!ale to inna kwestia. Pani twierdzi ze ciepłomierze musza byc wymieniane oraz to ze nie wie czy maja atesty i czy sa konserwowane -bo"nie otrzymała dokumentów z od poprzedniego zarzadcy". W zwiazku z tym rozlicza sobie po swojemu proporcjonalnie jak to nazwała - ilosc jednostek budynku, ilosc jednostek mieszkania i kwota fv za opłącenie budynku. W zyciu czegos takiego nie widziałam. Nie potrafi mi powiedziec na postawie jakich stawek wyliczyła mi niedopłate!! Twierdzi ze na postawie naszego regulaminu nie uzywa sie STAWEK!!! Tylko poprzedni zarzadca na podstawie tego samego regulaminu przeliczał przez stawki.

Nie moge sie na to zgodzic aby ktos sobie pisał: kOSZT BUDYNKU (NA PODSTAWIE FAKTUR) -jakich faktur???ilosc zuzytych jednostek w budynku i na tej podstawie mi wyliczał algorytmem ogrzewania i raz pisła sobie 700, a raz 500zł. Ma wyliczyc moje zuzycie i zastosowac stawki opłate stałą i indywidulaną.
Nie było reakcji takze na inne prosby-rozwalony domofon od wielu miesiecy- a płace co miesiac za jego konserwacje.
Obawiam sie ze ta firma narzucona nam z góry zupełnie olewa włascicieli.
A.B.Ce 
   

Stały bywalec


Dołączył: Sob Gru 15, 2012 4:32
Posty: 75
Skąd: Gdańsk

PostWysłany: Pon Mar 02, 2015 18:45    Temat postu: Re: Rozliczenie ogrzewania

Według mnie wszystko jest w porządku. Skąd macie takie informacje, że osoby zakręcające grzejniki, czy też oszczędzające, nic nie płacą? Wszyscy coś płacą, jedni więcej, inni mniej, zależy od metrażu i intensywności ogrzewania. Ja w zeszłym roku miałam dużą niedopłatę, a w tym mam lekką nadpłatę. Zresztą w tym piśmie, które teraz przyszło, jest zarówno informacja o adresie i telefonie administratora, jak i o tym jaki jest mój udział w kosztach c. o. budynku i mojego lokalu. Nie rozumiem więc tego oburzenia.
bobrowa 
   

Nowy na forum


Dołączył: Pon Mar 02, 2015 13:31
Posty: 4
Skąd: zakonczyn

PostWysłany: Pon Mar 02, 2015 21:15    Temat postu: Re: Rozliczenie ogrzewania

Rozliczenie za CO między wspólnotą a GPECem składa się z dwóch wartości. Części stałej wynikającej z zamówionej mocy i części zmiennej wynikającej z realnego zużycia odczytanego z liczników.

A.B.Ce, sprawdź proszę poprzednie rozliczenie. Tam mamy wszystko jasno rozpisane. Jest część stała, która dla całego budynku wynosiła 18651,10 zł. Ta część stała była dzielona na każde mieszkanie proporcjonalnie do wielkości mieszkania. Jest też część zmienna (15888,41 zł), zależna od faktycznego zużycia, przeliczona na każde mieszkanie na podstawie: odczyt z licznika mieszkania * stawka za jednostkę ciepła.

W tym roku rozliczenie wygląda inaczej. Nasz zarządca wziął całą wartość faktury dla GPECu = 32461,61. Wartość na mieszkanie została wyliczona jako zużycie ciepła na mieszkanie w stosunku do zużycia ciepła na cały blok.

Skutki tego są bardzo niepokojące. Spróbuję wyjaśnić jak ja to rozumiem, na przykładzie. Wiem, że przykład nie jest realny, ale chodzi o zilustrowanie zasady.

Zobacz, co się stanie w przypadku, gdy każde mieszkanie w bloku będzie miało przez cały rok zakręcony kaloryfer. Czyli zużycie na liczniku pokaże 0. I tylko Ty jedna w całym bloku będziesz grzała. W takim przypadku dostaniesz opłatę za cały rok = 18651,10 zł + zużycie na podstawie licznika! Czyli będziesz musiała zapłacić ponad 18 tysięcy złotych!

Jeżeli ktoś to rozumie inaczej, dajcie proszę znać. Ale jak dla mnie wyliczenie jest bardzo mocno niesprawiedliwe. Jeżeli jest jakaś opłata stała, która nie zależy od zużycia, to każde mieszkanie powinno się na tę opłatę składać, niezależnie od zużycia na liczniku. W przeciwnym razie ci, którzy normalnie grzeją zimą będą się zrzucali na tę stałą opłatę znacznie bardziej niż ci, którzy bardzo oszczędzają na ogrzewaniu.

Czy ktoś w ogóle wie, dlaczego zasady rozliczenia za CO uległy zmianie?
Rychu 
   

VIP


Dołączył: Pią Gru 08, 2006 19:40
Posty: 3041
Skąd: Gdańsk i okolice :)

PostWysłany: Pon Mar 02, 2015 22:17    Temat postu: Re: Rozliczenie ogrzewania

Bardzo czytelnie to ujęłaś Super
_________________
Z pozdrowieniami
Tylko oczyma drugiego człowieka
Uczciwie spojrzysz na sprawę
Rychu 
   

VIP


Dołączył: Pią Gru 08, 2006 19:40
Posty: 3041
Skąd: Gdańsk i okolice :)

PostWysłany: Pon Mar 02, 2015 22:24    Temat postu: Re: Rozliczenie ogrzewania

Zgodnie z ustawą z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali - zmiany dotyczące zasad ponoszenia kosztów na utrzymanie budynku nie należą do zarządu zwykłego co oznacza, że powinna być podjęta uchwała członków wspólnoty. Uchwała z kolei zgodnie z ww ustawą powinna być dostarczona do każdego członka wspólnoty.

A ten "Wasz zarządca" jak napisałaś to Zarząd przez Was wybrany czy firma prowadząca zrządzanie nieruchomością wspólną w imieniu Waszego Zarządu ?

_________________
Z pozdrowieniami
Tylko oczyma drugiego człowieka
Uczciwie spojrzysz na sprawę
A.B.Ce 
   

Stały bywalec


Dołączył: Sob Gru 15, 2012 4:32
Posty: 75
Skąd: Gdańsk

PostWysłany: Śro Mar 04, 2015 15:44    Temat postu: Re: Rozliczenie ogrzewania

Cóż, nie chcieliście Pana Leszka, a on chodził wokół tych spraw i wyjaśniał wszelkie nieprawidłowości...a teraz kto to wyjaśni w imieniu wszystkich?

Dzięki za wyjaśnienia bobrowa, zobaczę poprzednie rozliczenia.
bobrowa 
   

Nowy na forum


Dołączył: Pon Mar 02, 2015 13:31
Posty: 4
Skąd: zakonczyn

PostWysłany: Śro Mar 04, 2015 19:39    Temat postu: Re: Rozliczenie ogrzewania

@Rychu: dzięki za wszystkie informacje. Jeżeli chodzi o zarządcę, to jest to firma działająca w imieniu naszej wspólnoty, Centrum Edukacji i Obsługi Nieruchomości, Anna Kreja. Rozliczenie CO dostaliśmy właśnie od tej firmy.

Staram się znaleźć uchwałę, w której zostały zmienione zasady rozliczania centralnego ogrzewania. Znalazłam uchwałę nr 1/2009 w sprawie przyjęcia Regulaminów do rozliczeń mediów. I tu w temacie CO został podany podział na koszty stałe i zmienne. Znalazłam też zapis n/t uchwały nr 4/2013 z dnia 16.04.2013r. w sprawie zmiany Regulaminu Rozliczenia Ciepła. Niestety nie mam pełnej treści tej uchwały. Czy ktoś może ma tę uchwałę i mógłby ją wrzucić na forum? Wiedzielibyśmy przynajmniej, czy nowe zasady są zgodne z jakąś uchwałą. Dalej jednak nie rozumiem, dlaczego te zasady zostały w ogóle zmienione. Nawet, jeżeli była na to jakaś uchwała...
megadanzig 
   

Zaglądajacy


Dołączył: Wto Mar 08, 2011 10:26
Posty: 15
Skąd: Gdańsk-Zakoniczyn

PostWysłany: Śro Mar 04, 2015 19:50    Temat postu: Re: Rozliczenie ogrzewania

Pani W. rozliczająca ogrzewanie twierdzi ze zrobiła to zgodnie z dotychczasowym regulaminem cytując mi fragment" ogrzewanie rozlicza sie wg wskazań licznika" oraz, ze kazdy lokal musi miec utrzymane 16 stopni ( ale ona nie wie jak to rozumiec i co z tym zrobić.) Prosiła o czas i miała zadzwonic we wtorek - nie zadzwoniła.
Ja nie posiadam zadnej uchwały ktora by zmieniła sposób rozliczenia, sa tylko aneks do regulaminu z kwietnia 3/2013 dot stawek (zwiekszenie, zmniejszenie) oraz Załacznik do uchwały nr 3/2014 gdzie podano kolejne stawki (stała, zmienna)
Chciałam przy okazji zapytać czy wypowiedzą sie Panie , które zbierały podpisy od mieszkanców w sprawie odwołania Prezesa. Jaka maja wiedze w tej sprawie?
Przedstawiły sie w lipcu 2014 w ten sposób : " Jesteśmy nowymi członkiniami zarządu wspólnoty Porębskiego i Dulina. Mamy nadzieję, że uda nam się w tym tygodniu dopełnić wszelkich formalności związanych z uchwałami podjętymi za zebraniu 17.07.2014. Ania Nowicka oraz Agnieszka Butkiewicz."


Ostatnio zmieniony przez megadanzig dnia Wed Mar 04, 2015 21:52, liczba edycji: 2
woojtek 
   

Stały bywalec


Wiek: 40
Dołączył: Czw Paź 07, 2010 12:32
Posty: 77
Skąd: Gdańsk-Zakoniczyn

PostWysłany: Śro Mar 04, 2015 20:53    Temat postu: Re: Rozliczenie ogrzewania

Ja akurat uważam, że obecny system jest prawidłowy i sprawiedliwy, więcej grzejesz więcej płacisz.

A nie masz większe mieszkanie za które zapłaciłeś przecież więcej niż pieniędzy to od tego momentu za wszystko płacisz więcej: za zieleń (choć przecież w większej ilości z niej nie korzystam) za ciepło za wszystkie koszty w czynszu prawie.
Rychu 
   

VIP


Dołączył: Pią Gru 08, 2006 19:40
Posty: 3041
Skąd: Gdańsk i okolice :)

PostWysłany: Śro Mar 04, 2015 21:25    Temat postu: Re: Rozliczenie ogrzewania

bobrowa napisał:
@Rychu: dzięki za wszystkie informacje. Jeżeli chodzi o zarządcę, to jest to firma działająca w imieniu naszej wspólnoty, Centrum Edukacji i Obsługi Nieruchomości, Anna Kreja. Rozliczenie CO dostaliśmy właśnie od tej firmy.(...)

megadanzig napisał:
(...)" Jesteśmy nowymi członkiniami zarządu wspólnoty Porębskiego i Dulina. Mamy nadzieję, że uda nam się w tym tygodniu dopełnić wszelkich formalności związanych z uchwałami podjętymi za zebraniu 17.07.2014. Ania Nowicka oraz Agnieszka


Czyli firma świadcząca usługi z zakresu zarządzania nieruchomościami stanowi narzędzie w rękach Waszego Zarządu co oznacza, że pani Ania i pani Agnieszka... posiadając Wasze pełnomocnictwa (na piśmie - to też uchwała) - zlecają wykonanie prace firmie zarządzającej.

Jeżeli prace dotyczą zwykłego zarządu nieruchomością to firma i Zarząd wykonują je z marszu (bez uchwał) - są to np roczne (w tym "po-zimowe"), dwuletnie, trzyletnie i pięcioletnie przeglądy nieruchomości - bo to wynika z polskiego prawodawstwa. Natomiast na prace przekraczające zwykły zarząd potrzebne są uchwały.

Co to może oznaczać? Moim zdaniem kierujecie się z problemami do niewłaściwego adresata - do firmy zarządzającej zamiast do Zarządu. Pani która rozlicza zużycie ciepła znajduje się na końcu "przewodu pokarmowego" i wykonuje tylko to co jej zlecono/dostarczono. Należy się udać z problemami tam gdzie on zaistniał tzn na początek tego "przewodu" czyli do Zarządu - on posiada narzędzia do zarządzania - oprócz firmy której zleca prace, również uchwały...

Warto zapoznać się z Ustawa o własności lokali a w szczególności:

Cytat:
Rozdział 4
Zarząd nieruchomością wspólną

Art. 18.
1. Właściciele lokali mogą w umowie o ustanowieniu odrębnej własności lokali al-bo w umowie zawartej później w formie aktu notarialnego określić sposób za-rządu nieruchomością wspólną, a w szczególności mogą powierzyć zarząd oso-bie fizycznej albo prawnej.

(...)

2a. Zmiana ustalonego w trybie ust. 1 sposobu zarządu nieruchomością wspólną może nastąpić na podstawie uchwały właścicieli lokali zaprotokołowanej przez notariusza. Uchwała ta stanowi podstawę wpisu do księgi wieczystej.
3. Jeżeli sposobu zarządu nie określono w umowie, o której mowa w ust. 1, lub w uchwale zaprotokołowanej przez notariusza, obowiązują zasady określone w niniejszym rozdziale.

Art. 21.
1. Zarząd kieruje sprawami wspólnoty mieszkaniowej i reprezentuje ją na zewnątrz oraz w stosunkach między wspólnotą a poszczególnymi właścicielami lokali.

2. Gdy zarząd jest kilkuosobowy, oświadczenia woli za wspólnotę mieszkaniową składają przynajmniej dwaj jego członkowie.

3. Zarząd na podstawie pełnomocnictwa, o którym mowa w art. 22 ust. 2, składa oświadczenia w celu wykonania uchwał w sprawach, o których mowa w art. 22 ust. 3 pkt 5, 5a i 6, ze skutkiem w stosunku do właścicieli wszystkich lokali.

Art. 22.
1. Czynności zwykłego zarządu podejmuje zarząd samodzielnie.

2. Do podjęcia przez zarząd czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu potrzebna jest uchwała właścicieli lokali wyrażająca zgodę na dokonanie tej czynności oraz udzielająca zarządowi pełnomocnictwa do zawierania umów stanowiących czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu w formie prawem przewidzianej.

3. Czynnościami przekraczającymi zakres zwykłego zarządu są w szczególności:
1) ustalenie wynagrodzenia zarządu lub zarządcy nieruchomości wspólnej,
2) przyjęcie rocznego planu gospodarczego,
3) ustalenie wysokości opłat na pokrycie kosztów zarządu, - (dotyczy kosztów z eksploatacja i utrzymaniem nieruchomości) Laughing
4) zmiana przeznaczenia części nieruchomości wspólnej,
5) udzielenie zgody na nadbudowę lub przebudowę nieruchomości wspólnej, na ustanowienie odrębnej własności lokalu powstałego w następstwie nad-budowy lub przebudowy i rozporządzenie tym lokalem oraz na zmianę wysokości udziałów w następstwie powstania odrębnej własności lokalu nad-budowanego lub przebudowanego,
5a) udzielenie zgody na zmianę wysokości udziałów we współwłasności nieruchomości wspólnej,
6) dokonanie podziału nieruchomości wspólnej
6a) nabycie nieruchomości,
7) wytoczenie powództwa, o którym mowa w art. 16,
8 ) ustalenie, w wypadkach nieuregulowanych przepisami, części kosztów związanych z eksploatacją urządzeń lub części budynku służących zarówno do użytku poszczególnych właścicieli lokali, jak i do wspólnego użytku właścicieli co najmniej dwóch lokali, które zaliczane będą do kosztów za-rządu nieruchomością wspólną,
9) udzielenie zgody na podział nieruchomości gruntowej zabudowanej więcej niż jednym budynkiem mieszkalnym i związane z tym zmiany udziałów w nieruchomości wspólnej oraz ustalenie wysokości udziałów w nowo powstałych, odrębnych nieruchomościach wspólnych,
10) określenie zakresu i sposobu prowadzenia przez zarząd lub zarządcę, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, ewidencji pozaksięgowej kosztów zarządu nieruchomością wspólną, zaliczek uiszczanych na pokrycie tych kosztów, a także rozliczeń z innych tytułów na rzecz nieruchomości wspólnej.

4. Połączenie dwóch lokali stanowiących odrębne nieruchomości w jedną nieruchomość lub podział lokalu wymaga zgody właścicieli wyrażonej w uchwale. W razie odmowy zainteresowany właściciel może żądać rozstrzygnięcia przez sąd.
(...)

Art. 23.
1. Uchwały właścicieli lokali są podejmowane bądź na zebraniu, bądź w drodze indywidualnego zbierania głosów przez zarząd; uchwała może być wynikiem głosów oddanych częściowo na zebraniu, częściowo w drodze indywidualnego ich zbierania.

2. Uchwały zapadają większością głosów właścicieli lokali, liczoną według wielkości udziałów, chyba że w umowie lub w uchwale podjętej w tym trybie postanowiono, że w określonej sprawie na każdego właściciela przypada jeden głos.

2a. Jeżeli suma udziałów w nieruchomości wspólnej nie jest równa 1 albo większość udziałów należy do jednego właściciela bądź gdy obydwa te warunki spełnione są łącznie, głosowanie według zasady, że na każdego właściciela przypada jeden głos, wprowadza się na każde żądanie właścicieli lokali posiadających łącznie co najmniej 1/5 udziałów w nieruchomości wspólnej.

3. O treści uchwały, która została podjęta z udziałem głosów zebranych indywidualnie, każdy właściciel lokalu powinien zostać powiadomiony na piśmie.

oraz:
Cytat:
Art. 29.
1. Zarząd lub zarządca, (...) jest obowiązany prowadzić dla każdej nieruchomości wspólnej, określoną przez wspólnotę mieszkaniową, ewidencję poza-księgową kosztów zarządu nieruchomością wspólną oraz zaliczek uiszczanych na pokrycie tych kosztów, a także rozliczeń z innych tytułów na rzecz nieruchomości wspólnej.
1a. Okresem rozliczeniowym wspólnoty mieszkaniowej jest rok kalendarzowy.
1b. Zarząd lub zarządca, (...) jest obowiązany sporządzić protokół przejęcia nieruchomości i jej dokumentacji technicznej (budowlanej, powykonawczej i książki obiektu budowlanego) w imieniu wspólnoty mieszkaniowej, przechowywać dokumentację techniczną budynku oraz prowadzić i aktualizować spis właścicieli lokali i przypadających im udziałów w nieruchomości wspólnej.
(...)
2. Właściciele podejmują uchwałę w przedmiocie udzielenia absolutorium zarządowi lub zarządcy, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, z prowadzonej przez niego działalności.
3. Prawo kontroli działalności zarządu służy każdemu właścicielowi lokalu.

Art. 30.
1.Zarząd lub zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, jest obowiązany:
(...)
2) składać właścicielom lokali roczne sprawozdanie ze swojej działalności,
3) zwoływać zebranie ogółu właścicieli co najmniej raz w roku, nie później niż w pierwszym kwartale każdego roku.
1a. W wypadku gdy zarząd lub zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, nie zwoła zebrania ogółu właścicieli lokali w terminie, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, zebranie coroczne może zwołać każdy z właścicieli.

2. Przedmiotem zebrania, o którym mowa w ust. 1, powinny być w szczególności:
1) uchwalenie rocznego planu gospodarczego zarządu nieruchomością wspólną i opłat na pokrycie kosztów zarządu,
2) ocena pracy zarządu lub zarządcy, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1,
3) sprawozdanie zarządu i podjęcie uchwały w przedmiocie udzielenia mu absolutorium.



Roczne Zebranie Wspólnoty - tutaj jest okazja do poukładania tematów ogrzewania i komunikacji wewnątrz wspólnoty.

Laughing

_________________
Z pozdrowieniami
Tylko oczyma drugiego człowieka
Uczciwie spojrzysz na sprawę
Rychu 
   

VIP


Dołączył: Pią Gru 08, 2006 19:40
Posty: 3041
Skąd: Gdańsk i okolice :)

PostWysłany: Śro Mar 04, 2015 21:37    Temat postu: Re: Rozliczenie ogrzewania

megadanzig napisał:
Pani W. rozliczająca ogrzewanie twierdzi ze zrobiła to zgodnie z dotychczasowym regulaminem cytując mi fragment" ogrzewanie rozlicza sie wg wskazań licznika" oraz, ze kazdy lokal musi miec utrzymane 16 stopni ( ale ona nie wie jak to rozumiec i co z tym zrobić.) Prosiła o czas i miała zadzwonic we wtorek - nie zadzwoniła.(...)


...i nie zadzwoni ponieważ nie należy do jej kompetencji wyjaśnianie Członkom Wspólnoty - ona odpowiada przed szefem swojej firmy.

... oraz to nie liczniki tylko podzielniki - wg których dzieli się ciepło, wodę proporcjonalnie do np. powierzchni mieszkania - a to duża różnica w stosunku do licznika

Zarząd na co dwutygodniowych zebraniach powinien utrzymywać komunikację z Członkami Wspólnoty - to taki dobry zwyczaj Very Happy

Tam protokołuje zgłoszenia swoich Członków i i wydaje dyspozycje firmie zarządzającej - którą potem rozlicza -a z którą podpisał umowę.

_________________
Z pozdrowieniami
Tylko oczyma drugiego człowieka
Uczciwie spojrzysz na sprawę
Rychu 
   

VIP


Dołączył: Pią Gru 08, 2006 19:40
Posty: 3041
Skąd: Gdańsk i okolice :)

PostWysłany: Śro Mar 04, 2015 21:58    Temat postu: Re: Rozliczenie ogrzewania

woojtek napisał:
Ja akurat uważam, że obecny system jest prawidłowy(...)


Mam doświadczenia ze Wspólnotą (setka rodzin) która zrezygnowała z wszelkiej maści podzielników ciepła i rozliczenie ciepła odbywa się wg prostego rachunku :

* Wskazania licznika ciepła (GPEC) na wejściu do węzła cieplnego x koszt za jednostkę ciepła [w GJ] = WYNIK

* WYNIK dzielony na każdego właściciela lokum proporcjonalnie do posiadanej powierzchni mieszkaniowej (mieszkanie + piwnica).

Wychodzą na tym bardzo dobrze. Żadnych dopłat, reklamacji i tym podobnych cyrków.

Wszelkie zbędne grzejniki w części wspólnej pozamykane. Żadnych przeliczników, żadnych firm do rozliczeń, konserwacji i wymiany tych tzw 'liczników ciepła", żadnych aplikacji do rozliczeń i dziwnych ludzi w mieszkaniach.

Za to niższa stawka za obsługę Wspólnoty przez firmę zarządzająca - ponieważ ta Wspólnota generuje mało kosztów w tym obszarze zarządzania.

Zostało to podjęte uchwałą - zwykłą większością.

Sto rodzin zadowolonych - to chyba ewenement w skali kraju. Wink

_________________
Z pozdrowieniami
Tylko oczyma drugiego człowieka
Uczciwie spojrzysz na sprawę
Odpowiedz do tematu Strona 1 z 3 Idź do strony 1, 2, 3    Następna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat


 
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Możesz zmieniać swoje posty
Możesz usuwać swoje posty
Możesz głosować w ankietach

Forum Gdańsk

  

osiedla Gdańska:

  2 Potoki 3 Kolory Albatross Towers Alfa Park Ambasador Angielska Grobla Apartamenty Nadmorskie Apartamenty Przy Plaży Arkońska Astra Park Atrium Gdańskie Audiopolis Aura Gdańsk Avalon Awiator Bajkowy Park Baltic Center Barbakan Biskupia Górka Błękitna Kaskada Braci Majewskich Brętowska Brama Browar Gdański Brzozowy Park Budowlani Casa Patrizia Castilla (Kowale) Centralpark Chabrowe Chmielna Park Cieszynka City Park Copernicus Cytrusowe Czterobloki Cztery Kąty Cztery Oceany Cztery Pory Roku Długa Grobla Do Studzienki Dolina Dwóch Jezior Dolina Potęgowska Domy Przy Tanecznej Dwa Tarasy Dziedziniec Energooszczędne Fregata Futura Apartamenty Galeon Gardenia Garnizon Habenda Hiszpańskie Hokejowa Horyzont Jabłoniowa (INPRO) Jabłoniowa (PB Kokoszki) Jabłoniowy Sad Jary Jasień Jasień Park Jaworzniaków Jednorożca (Wroński) Jelitkowo Jelitkowski Dwór Jezioro Jasień Jodłowy Park Kameralne Kamienica Francuska Kamienica Pod Wrzosem Kamienice Magellana Kamienice Nad Motławą Kamienice Nad Strzyżą Kamieniczki Akademickie Kartuska 26 Kazimierz Kiełpino Górne Klimaty Klukowo Kochanowskiego 39 Kolorowe Krokusowe Królewskie Wzgórze Kryształowe Kwartał Kamienic Laurowe Lawendowe Wzgórza Leszczynowe Lipce Łostowice Maciejka Maćkowy Marina Primore Matemblewo Migowskie Tarasy Mila Baltica Miłe Miłe Wzgórze Morena Park Morenova Morenowe Wzgórze Myśliwska 17 Myśliwska Park Myśliwski Stok Myśliwskie Nad Jarem Nad Jeziorem Nad Wodą Nadmorski Dwór Neptun Park Niedźwiednik Nova Oliva Nowa Letnica Nowa Osowa Nowator Nowe Osiedle Nowiec Nowy Horyzont Olimp (Kowale) Oliwa Park Optima Orle Gniazdo Orunia Górna Osowa II Osowa Wodnika Ostoja Myśliwska Pana Tadeusza Parkowe Wzgórze Piastów Pięciu Mostów Piotrkowska 27 Platinum Park Platynowa Pogodne Pohulanka PB Górski Polonica Południowe Pomarańczowe Promienne Przeróbka Przy Srebrnej Ptasia Quattro Towers R.S.M. Budowlani Reduta Żbik Rezydencja Marina Robyg Sarnia Dolina Słoneczna Dolina Słoneczna Morena Słoneczne Słoneczne Wzgórza Słoneczniki Smęgorzyno Srebrzysta Podkowa (Kowale) Stary Chełm Stylowe Szafarnia Szmaragdowe Wzgórze Szpora 7 Św. Wojciech Świerkowe Świętokrzyskie Świętokrzyskie (PB EKO) Świrskiego Trzy Dęby Trzy Żagle Ujeścisko Vivaldiego Wieża Leszka Białego Wieżycka Wieżycka Folwark Wiktorii Wilanowska Willa Wajdeloty Wiszące Ogrody Wolne Miasto Wróbla Staw Wzgórze Elizy Wzgórze Focha Wzgórze Magellana Za Słoneczną Bramą Zabornia Zabytkowa Współczesna Zakoniczyn Zapiecek Zielona Dolina Zielone Zielony Stok Złota Karczma

dzielnice Gdańska:

  Aniołki Brętowo Brzeźno Chełm Jasień Kokoszki Krakowiec-Górki Zachodnie Letnica Matarnia Młyniska Nowy Port Oliwa Olszynka Orunia-Św. Wojciech-Lipce Osowa Piecki-Migowo (Morena) Południe Przymorze (Małe i Wielkie) Rudniki Siedlce Stogi z Przeróbką Strzyża Suchanino Śródmieście VII Dwór Wrzeszcz Wyspa Sobieszewska Wzgórze Mickiewicza Zaspa (Młyniec i Rozstaje) Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia

Forum Sopot

  

osiedla Sopotu:

  Aquarius Dolina Gołębiewska Grunwaldzka 93a Osiedle Marii Ludwiki Osiedle Mickiewicza Polana Świemirowska Przylesie Sopocka Rezydencja

dzielnice Sopotu:

  Brodwino Dolny Sopot Górny Sopot Kamienny Potok Karlikowo Świemirowo

Forum Gdynia

  

osiedla Gdyni:

  Albatros Altoria Apartamenty Altus Apartamenty Centrum Apartamenty Conrada Apartamenty Gdynia 3000 Apartamenty Na Polanie Baltic Villa Batorego 7 Bernadowo Cadena Park Chrobrego Columbus Demptowo Dolina Cisów Fikakowo Fort Forest Gdyńskie Gorczycowa 3 Horyzonty Gdyni Jantarowe Kamienica Bosmańska Kamienica Moderna Kasztanowa Kępa Redłowska Komandorskie Wzgórze Leśne Łanowa I Marco Polo Mistral Morskie Myśliwskie Tarasy Nad Kępą Nawigator Orłowska Bryza Parkowe Patio Róży Pomorska 57 Redłowska Kaskada Redłowski Stok Rezydencja Sokół Rezydencja Tarasy Sea Towers Shiraz Park Skłodowska 8 Skłodowskiej Sojowa Sokółka Sokółka Zielenisz Śniadeckich 4 Transatlantyk Uranowa Villa Spokojna Wiczlino Ogród Willa Nad Morzem Witawa Zacisze Leśne Zielona Dolina Zielone

dzielnice Gdyni:

  Babie Doły Chwarzno - Wiczlino Chylonia Cisowa Dąbrowa Działki Leśne Grabówek Kamienna Góra Karwiny Leszczynki Mały Kack Obłuże Oksywie Orłowo Pogórze Pustki Cisowskie - Demptowo Redłowo Śródmieście Wielki Kack Witomino (Radiostacja i Leśniczówka) Wzgórze Św. Maksymiliana

W REGIONIE:
Bytów Chojnice Gdańsk Gdynia Hel Jastarnia Kartuzy Kąty Rybackie Kolbudy Koleczkowo Kosakowo Kościerzyna Krynica Morska Kwidzyn Lębork Łeba Łęgowo Malbork Mierzeszyn Pruszcz Gdański Pszczółki Puck Reda Rotmanka Rumia Słupsk Sopot Starogard Gdański Straszyn Tczew Ustka Wejherowo Władysławowo Żukowo

      FORUM GDAŃSK     FORUM SOPOT     FORUM GDYNIA     FORUM PRUSZCZ GDAŃSKI     FORUM STRASZYN

    FILMY Gdańsk/Sopot/Gdynia      TRÓJMIEJSKA GALERIA      Co warto zobaczyć na świecie?

Portal www.MojeOsiedle.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników serwisu. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Copyright © www.MojeOsiedle.pl 2001-2024   Forum Dyskusyjne MOJE OSIEDLE, DZIELNICA i MIASTO
Załóż forum  |   Kontakt  |   O nas  |   Regulamin   |  Reklama